Časté otázky a odpovědi

  1. Co GlobiFer obsahuje?
    GlobiFer je doplněk stravy přírodního původu obsahující přírodní železo s hemoglobinem a je určený pro situace, kdy běžná strava nemůže dodat dostatečné množství železa. Neobsahuje lepek. Dalšími přídavnými látkami jsou dihydrát hydrogenfosforečnanu vápenatého, mikrokrystalická celulosa, magnesium-stearát, oxid křemičitý, oxid titaničitý, červený oxid železitý,krospovidon, polydextróza, hypromelosa, černý oxid železitý, střední nasycené triacylglyceroly, makrogol, indigokarmín, lecithin, polyvinylalkohol, mastek.
  2. Jaká je doporučená denní dávka železa? (dospělí, děti)
    Doporučená denní dávka železa je v ČR stanovena vyhláškou na 14 mg a nejvyšší přípustné množství v denní dávce je stanoveno na 20 mg.
  3. Mohou GlobiFer děti?
    Tento doplněk stravy je určený pro osoby starší 12 let. Je to jednak z důvodu vysoké vstřebatelnosti železa s přírodním hemoglobinem a jednak z důvodu bezpečnosti při polykání tablety.
  4. Mohou GlobiFer těhotné a kojící ženy?
    Ano, tento přípravek je ideální pro těhotné a kojící ženy.
  5. Existuje více variant GlobiFeru? Ve smyslu nižší obsah železa pro děti apod.
    Na trhu v ČR je zatím dostupný pouze GlobiFer forte s obsahem železa s přírodním hemoglobinem. Obsah železa v jedné tabletě je 18mg.
  6. Čím to, že je GlobiFer tak dobře přijímaný v trávicí soustavě oproti ostatním doplňkům stravy?
    Hlavní složkou GlobiFeru je železo s přírodním hemoglobinem, které se ve střevě velmi dobře vstřebává speciální cestou vstřebávání celé hemové skupiny, a to s vysokou biologickou dostupností a velmi dobrou snášenlivostí vzhledem k malému množství nevstřebané látky. Zbytek železa s přírodním hemoglobinem, který se nevstřebá, je pro tělo inertní a nezpůsobí podráždění trávicího traktu. Ostatní preparáty dostupné na trhu v ČR obsahují 100-300mg minerálního železa. Hranice tolerance bez dráždění GIT minerálním železem je 50mg/den. Z tohoto důvodu se u těchto preparátů vyskytují GIT obtíže jako zácpa a průjem aj. nepříjemné stavy.
  7. Kdy se užívání přípravku GlobiFer doporučuje?
    GlobiFer Forte se doporučuje v situacích, kdy je zvýšená potřeba železa. Je dobrou alternativou pro osoby, které užívají produkty s minerálním železem a došlo u nich k výskytu nežádoucích účinků. Je vhodný pro ženy, které plánují otěhotnění, nebo jsou již těhotné, ženy se silným menstruačním krvácením, premenopauzální ženy, starší osoby, děti v období růstu starší 12 let, sportovce nebo v situacích, kdy dochází k dietním omezením, např. při hubnutí nebo při nedostatečné chutí k jídlu způsobené onkologickou léčbou. Také při stavech, kdy dochází k velké nebo chronické ztrátě krve, např. při chirurgických zákrocích nebo u onemocnění trávicího traktu.
  8. Kde se dá GlobiFer sehnat?
    GlobiFer forte zakoupíte v lékárnách.
  9. Jaké je dávkování?
    1-2 tablety denně zapít sklenicí vody. Na rozdíl od ostatních produktů s železem se GlobiFer forte může užívat kdykoli během dne, je jedno, zda nalačno, či po jídle. Na vstřebávání to nemá vliv.
  10. Jsou nějaké nežádoucí účinky pro užívání GlobiFeru?
    Pokud se přípravek užívá podle návodu, nejsou známé žádné nežádoucí účinky. Tento přípravek obsahuje železo, které může být škodlivé u velmi malých dětí, pokud se užívá v nadměrné míře.
  11. Jsou nějaké interakce s dalšími léky? Důležité především při braní před operacemi/po operacích…
    Obecně se může GlobiFer forte užívat současně s léky, protože vzájemné působení je malé. Pro konkrétní radu kontaktujte svého lékaře nebo lékárníka.
  12. To, že je GlobiFer dobře přijímaný v trávicí soustavě, znamená, že se rychleji doplní hladina železa v organismu?
    Záleží na vyvolávajícím onemocnění, které vede k nedostatku železa. Vzhledem k tomu, že při užívání GlobiFeru se nevyskytují nežádoucí účinky, jsou pacienti ochotni tuto substituci užívat pravidelně, na rozdíl od jiných forem železa, a proto se výsledky dostavují poměrně rychle.
  13. Jaké jsou příznaky nedostatku železa?
    Hlavními příznaky nedostatku železa mohou být únava, nedostatek energie, poruchy koncentrace a pokles výkonnosti v práci či ve škole, vypadávání vlasů, lámavost nehtů, mírné bolesti hlavy, dušnost, bledost, snížená imunita, nervozita, nespavost, rychlý tlukot srdce, studené ruce a nohy a závratě.
  14. Jak se dá zjistit nedostatek železa v organismu?
    Nedostatek železa v organismu se dá zjistit z hematologického vyšetření.
    Vyšetřuje se takzvaný krevní obraz, u něhož jsou studiem populace zdravých osob definovány normální hodnoty (dále uváděné platí u žen). Jde například o: hemoglobin (120-165 g/l), hematokrit (0,35-0,45), erytrocyty (3,8-5,2 x 1012/l), trombocyty (140-440 x 109/l), leukocyty (3,8-10,0 x 109/l) a další. Podle hodnoty hemoglobinu rozlišujeme mírnou, střední a těžší chudokrevnost.
  15. Čím je způsobený nedostatek železa u sportovců?
    Při sportování roste svalová hmota, svalová bílkovina myoglobin se tím pádem tvoří také ve zvýšené míře a vyžaduje vyšší příjem železa, které je obsaženo v každé molekule myoglobinu. U běžců při dopadu chodidla na zem dochází k tzv. biomechanickému stresu, při kterém se rozpadají červené krvinky. Roli zde také hraje ne vždy správně vyvážená strava.
  16. Dá se železem předávkovat?
    Pro běžnou populaci je předávkování železem nepravděpodobné, vzhledem k tomu že se železo vstřebává složitými mechanismy. Takže pokud by někdo užíval nadměrné množství přípravků se železem, nejspíš hrozí pouze nežádoucí účinky v trávicím traktu, ale celkové příznaky předávkování nejsou pravděpodobné.
    Nadbytek železa se může projevit u lidí s nadměrnou schopností vstřebávat železo přes střevní stěnu. Tato anomálie může být dědičná, vyskytuje se však zřídka. U těchto lidí se může nahromadit v těle až 50 g železa. Tento jev, označovaný jako hemosideróza, může doprovázet bronzové zbarvení kůže a zřejmě vlivem toxického působení nevázaného železa ve tkáních se mohou objevit příznaky poškození jater s příznaky cirhózy, diabetu a fibrózy slinivky.
  17. Kde se GlobiFer vyrábí?
    Vyrábí se v Belgii biotechnologickými procesy.
  18. Může se GlobiFer užívat dlouhodobě?
    GlobiFer Forte může být používán tak dlouho, jak je potřeba. Není stanovena maximální doba, po kterou může být používán.
  19. Po jaké době by měl být vidět výsledek (zlepšení)?
    GlobiFer Forte by se měl užívat minimálně 3 měsíce.
  20. Lze v případě chudokrevnosti železo tělu doplnit vhodnou stravou?
    Vhodná a správně vyvážená strava je především prevencí chudokrevnosti. Pokud již k chudokrevnosti došlo (v krevních testech je jasný pokles hladiny hemoglobinu), je nedostatek železa v organismu již výrazný a doplnit ho stravou by bylo problematické a velmi dlouhodobé (pokud by se to vůbec podařilo).
  21. Jaké nežádoucí účinky hrozí při užívání minerálních doplňků stravy?
    Minerální doplňky stravy mají nižší vstřebatelnost a vyskytují se u nich častěji problémy jako je bolest žaludku, pocit na zvracení, průjem, zácpa, ale také bolest hlavy.
  22. Čím je způsobeno, že při jejich užívání mnoho lidí pociťuje zažívací potíže?
    Nežádoucí účinky jsou způsobeny nevstřebanou částí železa, která prochází trávicím traktem. Toto nevstřebané železo dráždí trávicí trakt a způsobuje nepříjemné nežádoucí účinky.
  23. Za jak dlouhou dobu odezní příznaky nedostatku železa při užívání GlobiFeru?
    Minimální doba užívání by měla být 3 měsíce, ale doporučuje se užívat i nějakou dobu po normalizaci hodnot hemoglobinu v krevním obraze. Pro rychlejší účinek a nízkých hodnotách hemoglobinu je možné první balení GlobiFeru forte užít 2x 1 tbl. Denně.
  24. Procento lidí trpící nedostatkem železa v různých věkových skupinách – děti, ženy, ženy v těhotenství, ženy během menopauzy, senioři…
    Ze „zdravých lidí“ jsou nejohroženější těhotné ženy, ženy se silnou menstruací a před menopauzou. U chronicky nemocných, nebo onkologických pacientů je nedostatek železa způsoben jednak primárním onemocněním, jednak nedostatečnou a nevyváženou stravou a špatným vstřebáváním živin ve střevě.